سرویس و نگهداری و تعمیرات آسانسور

این طور به نظر می رسد که تجهیزی مثل آسانسور به میزان زیادی با زندگی مدرن پیوند خورده است. امروزه با رواج بیش از پیش آپارتمان نشینی، شاهد ساخت ساختمان هایی جدید با سبک های مختلف در محل زندگیمان هستیم که اکثریت آن ها دارای طبقات و واحد های زیادی می باشند. در واقع کمبود فضا باعث شده است که سازندگان علاقه مند به ساختن چنین بنا هایی شوند و در عین حال سازندگان برای راحتی بیشتر خریداران و ساکنین لازم است که تدابیر مناسب را اجرایی کنند. از جمله مهم ترین این تدابیر به کار گیری روش هایی برای سهولت رفت و آمد افراد در طبقات مختلف یک ساختمان است و با توجه به افزایش تعداد طبقات و ارتفاع یک بنا دیگر نمی توان فقط به راه پله ها اکتفا کرد بلکه حتما لازم است که از آسانسور مخصوصا برای دسترسی به واحد و طبقات بالاتر استفاده شود.

به کار گیری از انواع آسانسور های هیدورلیک و غیر هیدرولیک در ساختمان های مختلف تجاری و مسکونی و ..... علاوه بر تامین سهولت دسترسی، موجب افزایش یافتن ارزش آن ملک و ساختمان نیز خواهد شد.  این تجهیز ساختمانی یکی از پرکاربرد ترین وسایلی است که ساکنین و افراد مختلف روزانه از آن استفاده می کنند و از آن جایی که آسانسور نیز مانند سایر تجهیزات حمل و نقل، پس از گذشت زمانی فرسوده و مستهلک می شوند، نیاز به سرویس و نگهداری و تعمیرات دارند. در این مقاله می خواهیم به مهم ترین نکاتی که به منظور استفاده ی استاندارد در راستای نگهداری آسانسور باید مورد توجه قرار گیرند، اشاره نماییم. 

سرویس و نگهداری و تعمیرات آسانسور

خرید آسانسور، یک انتخاب پیچیده اما مهم

معمولا خرید آسانسور، یک امر تخصصی است که سازنده ی ساختمان بر اساس بودجه و اطلاعات خویش آن را انجام می دهد و با توجه به تعدد شرکت های وارد کننده یا مونتاژ کننده ی این دستگاه، انتخاب می نماید که از کدامیک خرید نماید. بدون شک اگر ساکنین یک ساختمان بخواهند چنین کاری را انجام دهند، برایشان سخت خواهد بود؛ زیرا از اطلاعات کمتری برخوردار هستند اما در هر زمان و هر شخصی که برای خرید آسانسور اقدام می نماید، حتما با مدل های متنوعی برخورد خواهد کرد که باعث می شوند انتخاب کمی دشوار به نظر برسد. راهکاری که در این قسمت می توان ارائه داد، این است که ابتدا باید شرایط ساختمان و فضایی که برای نصب اسانسور در اختیار است، به درستی آنالیز و مشخص شود. در واقع کاری که باید انجام داده شود، به این صورت است که ابتدا تعیین گردد که برای ساختمان مذکور چه آسانسوری، با چه ظرفیتی و چه امکاناتی مناسب می باشد. اگر آپارتمانی با تعداد واحد کم دراختیار باشد،  استفاده از آسانسور هایی با ظرفیت چهار نفر مناسب بوده و در غیر این صورت سازنده باید به فکر خرید اسانسور هایی با ظرفیتی بالاتر باشد و طبیعتا هزینه ی بیشتری نیز باید پرداخت نماید.

از شرکت های وارد کننده و فروشندگان بخواهید که اطلاعات مربوط به دستگاه را در اختیار شما قرار بدهند و دقت داشته باشید که موتور به کار رفته شده در ساخت آسانسور بسیار اهمیت دارد؛ زیرا این موتور وظیفه اش بالا و پایین بردن محفظه ی این تجهیز است که باید توان و قدرت کافی برای این کار را داشته باشد و در اکثر مواقع خرابی، ایراد های ایجاد شده موبوط به از کار افتادن قسمتی از موتور آسانسور است. موضوع دیگری که باید در هنگام خریداری چنین دستگاهی به ان توجه شود، مربوط به گارانتی و خدمات پس از فروش می باشد. حتما در هنگام خرید  اسانسور از فروشنده در خصوص مدت زمان و مواردی که شامل گارانتی می شوند، سوال نمایید.

نکات مهم برای نگهداری آسانسور، افزایش طول عمر دستگاه و کاهش نیاز به خدمات تعمیرات

1.اولین و مهم ترین نکته ای که معمولا افراد در هنگام استفاده از این تجهیز رعایت نمی کنند، توجه نکردن به ظرفیت اسانسور و حمل بار با آن می باشد. طراحی موتور این دستگاه با توجه به ظرفیت آن ها انجام می شود؛ برای مثال اگر آسانسوری با ظرفیت چهار نفر در ساختمان شما وجود دارد، شما مجاز هستید تا بر اساس میزان وزن تعیین شده در کاتالوگ این تجهیز از آن استفاده کنید و در صورتی که میزان وزن بیشتر توسط آن حمل شود، قطعا به موتور آسانسور فشار بیشتری وارد شده و حتی ممکن است طناب ها و تسمه های داخلی آن پاره شوند و جان شما به خطر بیوفتد.

2.چگونگی باز و بسته کردن درب اسانسور در افزایش طول عمر آن، تاثیر گذار می باشد که باید به آن توجه کنید. سعی نمایید در هنگام باز کردن درب به آن ضربه بزنید و زمانی که چراغ مربوطه روشن شد، درب آن را باز کنید و در هنگام بستن آن را به آرامی ببندید. 

خدمات سرویس و تعمیرات آسانسور

در صورتی که علیرغم رعایت نمودن نکات مهم برای نگهداری اسانسور ساختمان مسکونی یا تجاری شما، باز هم مشکلات فنی برای این تجهیز به وجود بیاید، جای هیچ گونه نگرنی وجود ندارد؛ زیرا به طور طبیعی نیاز است که به صورت ماهانه یا هر چند ماه یکبار نسبت به بررسی و چکاپ و سرویس آن اقدام نمایید. برای این کار فقط کافی است که از طریق شماره های موجود در سایت تعمیرگاه و مجموعه ی شهرآرا با ما تماس بگیرید و در اسرع وقت کارشناسان فنی در منزل یا محل کارتان حضور می یابند و به عیب یابی آسانسور می پردازند تا در صورت نیاز به تعمیر آسانسور و یا تعویض قطعات مناسب ترین اقدامات را انجام دهند.

خواندن 1660 دفعه

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید