خلاصه ای از تاریخچه آسانسور

وجود ساختمان های بلند سبب شد تا این سوال در ذهن انسان ها ایجاد شود که چگونه می توانند وسیله ای بسازند که به صورت عمودی حرکت کند و سبب جا به جایی افرلاد و لوازم شود.

کاوش های باستانی نشان داده که از زمان های خیلی دور مصریان بر روی این موضوع تحقیق می کردند و طناب هایی گره زده را در دست بردگان قرار می دادند تا انها را بکشند و سبب بلند شدن و جا به جایی اشیا از روی زمین شوند.

در کوه های تبت و یونان این عمل برای جا به جایی اجسام و افراد استفاده می شد به گونه ای که اجسام و افراد را در سبد های بزرگ قرار می داند و به وسیله طناب می کشیدند و جا به جا می کردند اما این حمل و نقل های عمودی دارای نقص بسیار مهمی بودند، اگر طناب ها پاره می شدند افراد و وسایل سقوط می کردند و هیچ را جلوگیری برای نجات آن ها وجود نداشت و این مشکل باعث ایجاد خصارت های زیادی می شد.

خلاصه ای از تاریخچه آسانسور

اولین آسانسور ها در اواسط سال 1800 میلادی به وجود آمدند. قبل از آن مردم باید از پله های ساختمان های چند طبقه بالا می رفتند و یا به وسیله اهرم برای حمل اشیا سنگین تر به سطح بالا تر اقدام می کردند در حالی که با اختراع اسانسور های ساده تحول عظیمی در صنعت جا به جایی ایجاد کرد.اما این اسانسور ها نیز مشکلات خاص خودشان را داشتند چرا که در صورت بروز مشکل امکان سقوط کابین آسانسور وجود داشت.

سپس لودر مودرن به وجود آمد که با تنظیم مقررات دنده ایمنی آغاز شد به گونه ای که امکان بروز آزاد شدن کابین آسانسور را از بین برد.

در سال 1852 در ایالت متحده آزمایشی در حضور مردم انجام شد به طوری که باعث وحشت عموم شد. طناب سکو آسانسور را برش دادند و سکو شروع به سقوط کرد و اما ناگهان در نقطه ای متوقف شد. این آزمایش تست ابزار ایمنی آسانسور بود که با موفقیت رو به رو شد. از آن به بعد تکنولوژی در زمین آسانسور گام های بزرگی برای پیشرفت در پیش گرفت.

اولین آسانسور ها

اولین آسانسور هیدرولیکی در سال 1870 در نیویورک کار کرد.

اولین آسانسور هیدرولیکی در سال 1889 در ساختمان DEMAREST در نیویورک راه اندازی شد.

اولین آسانسور هیدرولیکی با دکمه های فشار و بدون راننده در سال 1894 راه اندازی شدند.

اولین پله برقی در سال 1900 در نمایشگاه جهانی پاریس رو نمایی شد.

و اما اولین آسانسور با شفت کشش مشابه آسانسور های امروزی در سال 1903 راه اندازی شد.

 

در طول سالها آسانسورها و بالابرها تنها در چندین مورد استفاده قرار می گرفتند. در حالی که امروزه ما از آسانسور ها برای ایجاد راحتی در بسیاری از کار ها استفاده میشود.

امروزه از آسانسورها در مکان های صنعتی برای حمل اشیاء بزرگ و یا مواد به طبقه های بالاتر استفاده می شود. علاوه بر این، آسانسورها در تنظیمات کشاورزی نیز مورد استفاده قرار گرفته اند. همچنین اسانسور های دامب ویترز( (dumbwaiters در ساختمان ها قرار گرفته اند تا اقلام کوچکتر را بدون نیاز به حرکت فیزیکی از پله ها به طبقه بالا حمل کنند.

همچنین در سال های اخیر، آسانسورهای پله ای ساخته شده اند به گونه ای که افراد می توانند بر روی صندلی مخصوص بنشیند و از پله ها بالا بروند.

اسانسور ها و بالابر ها تأثیر قابل توجهی بر استفاده شخصی و صنعتی داشته اند.

امروزه تنوع زیادی از آسانسور ها با کاربرد های مختلف می توان در سر تا سر استان البرز مشاهده کرد.

همچنین شما عزیزان جهت تعمیرات آسانسور در کرج می توانید از طریق شماره تماس های موجود در سایت با شرکت خدمات فنی شهرآرا تماس حاصل فرمایید

خواندن 2531 دفعه

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید