نگهداری صحیح آسانسور

آسانسور وسیله ای مکانیزه میباشد و وظیفه ی جابجایی مسافران را بر عهده دارد که در عین حال با جان کاربران در ارتباط میباشد لذا بایستی ایمن قابل اعتماد و کارا باشد.

نکته ای که قابل تامل است بسیاری از بهره برداران اسانسور برای کاهش هزینه های جاری ساختمان, تنها در موقع خرابی آسانسور نسبت به وجود سرویس کار احساس نیاز میکنند .گاهی عدم سرویس و نگهداری یک آسانسور با کیفیت و خوب را  تبدیل به محلی نا امن میکند و همچنین اگر نگهداری کافی صورت نگیرد قطعات فرسوده شده و برای استفاده خطرناک است  که متاسفانه در سالهای اخیر شاهد سوانح زیادی مرتبط با اسانسور بوده ایم.

کیفیت پایین قطعات استفاده شده در اسانسور که بعضا بسیاری از آنها تاییدیه های لازم را ندارند، اهمیت سرویس و نگهداری آسانسور را افزایش میدهد.

انواع فعالیتهای نگهداری آسانسور:

1-بازرسی

بازرسی از اسانسور در فواصل زمانی مشخص تعیین میکند که اسانسور به سرویس نیاز دارد یا تعمییرات پیشگیرانه؟

2-سرویس

در صوریکه هنگام بازرسی نیاز به سرویس احساس شود،سرویس دهی در قسمتهای متحرک و ثابت اعم از الکترونیکی و مکانیکی صورت میگیرد. حايز اهمیت است که در هر آسانسور باید مطابق « چک لیست سرویس و نگهداری آسانسور»  ماهیانه حداقل یکبار مورد سرویس قرار بگیرد.

3-تعمیرات پیشگیرانه

 این تعمیرات زمانی صورت میگیرد که هنوز امکانات وسایل نصب شده سالم و در حال کار میباشد و دچار نقصان نشده است که هدف از این تعمیرات به تعویق افتادن فواصل خرابیها میباشد و همچنین جلوگیری از خرابیهای احتمالی

4-تعمیرات خرابی

این تعمییرات  شامل مواردی میباشد که دستگاه غیر قابل استفاده میباشد و وظایف پیش بینی شده را پوشش نمیدهد و طبیعی است بعد از انجام تعمیرات لازمه اسانسور مجدد راه اندازی شده و شروع به  کار میکند.

خواندن 2679 دفعه

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید