استاندارد سازی آسانسور

یکی از مهم ترین مباحث مرتبط با ایمنی آسانسور،استاندارد سازی آسانسور می باشد. قانون استاندارد سازی آسانسور در ایران براساس استاندارد آسانسور اروپا en81  تدوین و تهیه گردیده است. استانداردهای در نظر گرفته شده تمامی بخش های یک آسانسور را به دقت پوشش داده و همچنین طریقه نصب قانونی و صحیح قطعات آسانسور را مشخص می نماید.

در آسانسورهای کششی قسمتهای سیستم محرکه آسانسور ،چاه آسانسور،کابین آسانسور و همچنین قسمتهای ترمز ایمنی آسانسور،استانداردهای مربوط به موتورخانه آسانسور و درب و طبقات آسانسور همه به صورت مجزا مورد بررسی قرار گرفته می شود.

استانداردهای آسانسور کششی(استاندارد چاه آسانسور)

هرچاه باید دارای دیوارها و بدنه های بدون درز و روزنه و همچنین کف و سقف.

استاندارد سازی آسانسور

 

قسمتهای مجاز باز آسانسور عبارتند از:

محل نصب درهای طبقات

دریچه های خروج گاز و دود هنگام آتش سوزی

دریچه های تهویه

سوراخهای باز دائمی بین چاه و موتور خانه

درهای بازرسی باید دارای حداقل ارتفاع 1.4 متر و حداقل پهنای 0.6  می باشند.

در آسانسورهای با کابین بدون درب دیوار است . ورودیهای کابین باید دارای مقاومت مکانیکی کافی باشند بطوری که وقتی نیرویی معادل300 نیوتن در 5 سانتیمتر مربع به طور قائم در هر نقطه اعمال شود.

استاندارد های درب آسانسور

درب ورودی باید حداقل 0.6 متر عرض و1.8 متر ارتفاع داشته باشند.

درها و دریچه ها باید مجهز به قفلهایی باشند که دارای یک کلید بوده و بدون کلید از درون موتورخانه باز شوند .قفل دریچه هایی که برای دسترسی به وسائل هستند ممکن است از داخل قفل شوند.

استاندارد ورودی کابین آسانسور

ورودی های کابین باید مجهز به درب باشند

اگرچه وجود درب در تمام موارد توصیه می شود. ولی نصب نکردن درب در مورد آسانسورهای حمل کالا که کابین آنها دارای یک یا دو ورودی هم هستند مجاز میباشد.

آسانسور فقط توسط اشخاص مجاز و آموزش دیده استفاده شود.

همچنین شما عزیزان جهت سرویس آسانسور در کرج می توانید از طریق شماره تماس های موجود در سایت با شرکت خدمات فنی شهرآرا تماس حاصل فرمایید

خواندن 3458 دفعه

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید